Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu terapii manualnej Samsara osoby, które chcą skorzystać z pomocy bioenergoterapeuty, z mniej i bardziej odległych miejscowości województwa wielkopolskiego takich jak np.:

 • Ostrów Wielkopolski,
 • Konin,
 • Pleszew,
 • Jarocin,
 • Koło,
 • Turek,
 • Kalisz.

Aromaterapia Kalisz

Początki i sekrety profesjonalnej aromaterapii

 

Aromaterapia to znana od wieków prosta, a jednocześnie skuteczna metoda wspomagająca leczenie chorób i dolegliwości przy pomocy naturalnych olejków eterycznych, najczęściej pochodzenia roślinnego. Dobroczynne lecznicze właściwości aromatów pochodzących wyciągów z roślin ujawniają się podczas ich podgrzewania, rozcieńczania w wodzie, wcierania w skórę.

Za ojca aromaterapii jako odrębnej gałęzi medycyny naturalnej uważa się  Gatefosse`a - twórcę określenia „aromaterapia” i autora pierwszych książek o leczeniu olejkami eterycznymi.

 

Aromaterapia na przestrzeni dziejów

W czasach starożytnych używano olejków eterycznych, głównie z roślin  do wielu różnych celów, nie wyłączając leczniczych, upiększających i religijnych. Wspominają o nich wszystkie najdawniejsze święte księgi nierzadko podając wręcz przepisy do sporządzenia takich olejków. Mówią o nich przekazy biblijne, ze starych ksiąg indyjskich, egipskie papirusy oraz antyczne chińskie receptury.

Można znaleźć ciekawe wzmianki o zabiegach aromaterapeutycznych w innej literaturze starożytnej, w legendach i poezji, przykładowo przekazy mówią, że Kleopatra cierpiąca na bezsenność napełniała poduszki płatkami róż, co miało jej zapewnić spokojny sen i dobre sny. Uspokajające i nasenne właściwości olejku różanego potwierdziły również współczesne badania naukowe.

W czasach późniejszych do dziś z aromaterapii czerpie także medycyna ludowa, która na olejkach eterycznych (bezpośrednio lub pośrednio) opiera większość swoich sposobów leczenia różnych chorób i dolegliwości. Przykładem może być tu sytuacja z czasów wielkich epidemii średniowiecznych, kiedy zarażeniu chorobami nie ulegali rękawicznicy, obficie perfumujący noszone skórzane rękawiczki olejkami eterycznymi. Historia podaje też przykład angielskiego miasteczka, które w czasach średniowiecza uniknęło epidemii cholery, dzięki temu, że cała jego ludność zajmowała się uprawą i destylacją lawendy. Odkażające działanie olejku lawendowego potwierdzono skutecznie lecząc nim rannych podczas I wojny światowej żołnierzy.
Odrębna dziedzina leczenia olejkami eterycznymi - aromaterapia rozwinęła się już w okresie międzywojennym we Francji, skąd trafiła początkowo do Anglii, by potem po II wojnie światowej znaleźć zwolenników niemal na całym świecie.

Rozkwit aroamaterapii przypada na ostatnie 20 lat do tego stopnia, że jest ona obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej.

W Polsce aromaterapię zapoczątkowała książka dr W. S. Bruda i dr I. Konopackiej "Pachnąca Apteka - Tajemnice aromaterapii", a pierwsze olejki i akcesoria aromaterapeutyczne  wytwarzane były przez warszawską POLLENĘ-AROMA.

 

Rodzaje aromaterapii klasycznej

 

 • Aromaterapia działająca bezpośrednio na zmysł węchu – inhalacje, rozpylanie albo odparowywanie olejków eterycznych w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. Jednorazowo do zabiegu używa się od 5 do 10 kropli olejku bądź mieszaniny olejków, chyba, że zaznaczono inaczej. Zabieg zazwyczaj może być powtarzany 2-3 razy dziennie. Najczęściej robi się go nakrapiając olejek na chusteczkę umieszczoną blisko nosa lub ust lub wdychając parę wodną z dodatkiem olejku. Do tego typu zabiegu można też użyć kominka aromaterapeutycznego, gdzie olejki rozpuszczone w wodzie parują dzięki podgrzaniu świeczką.
 • Masaż aromaterapeutyczny - masaż całego ciała i/lub masaż miejscowy z użyciem olejków eterycznych rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry, lub popularnych olejów jadalnych, które powinny być świeże i bezzapachowe. Olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 ml (około 1/5 do 1/4 szklanki) oleju. Do jednego zabiegu zużywa się około 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych w 1 łyżce stołowej oleju roślinnego.
 • Kąpiel aromaterapeutyczna – ciepła kąpiel całego ciała lub jego części w wodzie z dodatkiem 10-15 kropli olejku/olejków na wannę, trwająca od 15 do 30 minut; przy kąpieli części ciała w mniejszym naczyniu trzeba proporcjonalnie do jego pojemności zmniejszyć ilość olejku. Co ważne, po kąpieli aromaterapeutycznej nie należy skóry spłukiwać wodą, a jedynie delikatnie ją osuszyć ręcznikiem.
 • Kompres aromaterapeutyczny – stosuje się miejscowo poprzez przykładanie ręcznika lub waty nasączonej roztworem od 5 do 10 kropli olejku eterycznego i ½ szklanki ciepłej wody, czas trwania takiego jednorazowego zabiegu to 15 do 30 minut.

 

10 ważnych zasad w aromaterapii

Zasada pierwsza – Używa się tylko takich zapachów olejków, które sprawiają przyjemność, podobają się, a nie drażnią.
Zasada druga - Do mieszanek, nie należy łączyć jednorazowo więcej niż 5 rodzajów olejków.
Zasada trzecia – Należy ściśle trzymać się wskazań dozowania olejków eterycznych:

 • zwykle: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu;
 • chyba, że ze względu na silne działanie na niektórych olejkach zaznaczono inaczej –  wówczas zwykle nie można stosować więcej niż 2 krople do jednorazowego zabiegu.

Zasada czwarta – Przed pierwszym zabiegiem z użyciem olejku/olejków zaleca się wykonanie 12 godzinnego testu uczuleniowego. W tym celu trzeba kroplę wybranego olejku lub mieszanki olejków rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego, po czym wetrzeć w skórę za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, olejek można bezpiecznie stosować.
Zasada piąta – Olejków w postaci nierozcieńczonej nie wolno stosować bezpośrednio na skórę. Do masażu czy okładów aromaterapeutycznych powinny być one rozpuszczone w tak zwanym nośniku, najlepiej, jeśli stanowi go naturalny olej roślinny.
Zasada szósta - Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii nie nadają się do stosowania doustnego.
Zasada siódma – Nie wolno łączyć kąpieli aromaterapeutycznych z myciem ciała, z zastosowaniem mydeł i płynów pianotwórczych. Aby zrobić dobrą kąpiel aromaterapeutyczną wystarczy do wanny z ciepłą wodą dodać określoną ilość olejku lub mieszanki olejków eterycznych i zanurzyć się w niej na nie mniej niż 15 minut, starając się w tym czasie relaksować.
Zasada ósma – Zawsze trzeba zwracać uwagę, czy olejki nie mają przeciwwskazań do stosowania w określonych sytuacjach. Najczęściej są nimi:

 • ciąża – cały okres lub jej pierwsze miesiące,
 • uczulenia,
 • wiek dziecięcy,
 • wystawiania skóry działanie na promieni UV – solarium lub kąpiele słoneczne.

Zasada dziewiąta – Należy używać jedynie olejków eterycznych wysokiej jakości, o sprawdzonym składzie.
Zasada dziesiąta – Stosując olejki eteryczne, warto podchodzić do nich z otwartością i przekonaniem, wówczas przyjemność i skutek terapii będą spotęgowane.
Właściwości najpopularniejszych w aromaterapii olejków naturalnych, także tych dostępnych w Sklepie Samsara, poznasz w zakładce Olejki.